Šanca pre onkologických pacientov? Naša Pája sa zapojila

 

My z modino myslíme aj na ostatných. A naša Pája je toho dôkazom. Tá sa takto raz dala do reči s fotografkou, ktorá spolupracuje s Nadáciou Šance onkoláčkům - táto nadácia pomáha chorým deťom a zháňa pre nich prevažne zdravotnícke potreby, ale aj darkyne vlasov, vďaka ktorým môžu pre deti nechať vyrobiť parochne. Slovo dalo slovo, a pretože sa Pája už od tretej triedy pýšila krásnymi dlhými vlasmi po pás, rozhodla sa, že ich daruje. A aby toho nebolo málo, do tejto akcie zapojila aj svojho priateľa a jeho kamarátov. Z ich vlasov síce parochne vyrobiť nešlo, ale chlapci si nechali aspoň symbolicky oholiť hlavy. Celá táto partia sa navyše rozhodla k akcii "Vlasy dole" prizvať samotné dievčatko, štvorročnú Adelku, ktorá dostane parochňu. Proces bol starostlivo zdokumentovaný a finálne fotky a videá poslúžia potrebám fondu na účely propagácie. A ako sa na celé popoludnie spätne pozerá Pája?

 

Pája, ako vlastne prebiehalo tvoje rozhodovanie obetovať svoje vlasy, na ktoré si bola vždy tak pyšná?

Moje rozhodovanie prebiehalo presne tak 5 sekúnd. Akonáhle som počula rozprávanie o tom, čím si choré deti a ich okolie musia prechádzať a aké sú možnosti pomôcť, bola som za chvíľu rozhodnutá. Aj keď si pamätám, že cca týždeň predtým som kamarátkam rozprávala, že tie vlasy asi dole nikdy nedám. Človek mieni, život mení 😊

 

Do akcie si zapojila tiež svojho priateľa a jeho kamarátov. Súhlasili ihneď?

No ono to bolo skôr tak, že ja som prišla so strihaním a priateľ hneď nadhodil, že si môže symbolicky oholiť hlavu. Hneď vzal do ruky telefón a nahovoril na to ďalších svojich kamarátov. Do toho sa začala dohovárať možnosť fotenia, a že sa necháme všetci oholiť a ostrihať spoločne. Potom z toho vzniklo, že si naše vlasy pred foťákmi a kamerou vezme do parády dievčatko, ktorej parochňa pripadne. Takže sme boli všetci hneď zapálení a nadšení. Materiály potom išli na potreby fondu a k virálnemu zdieľaniu.

 

Ako celé popoludnie prebiehalo a aký z toho máš pocit?

Prebiehalo to vlastne úplne obyčajne, partia ľudí a malé dievčatko sa spoločne zišli v ateliéri za Prahou. Najskôr sa fotilo dievčatko, potom dospeláci a potom všetci dohromady. Robili sa blbosti, hralo sa a dokonca sme sa aj tak trochu bili. Potom malá Adelka vzala strojček do ruky a začala chalanom holiť hlavy. Ten chcela vziať aj na mňa, čo mu sme našťastie zabránili. Tak sa mi po hlave urobili 3 copy, ktoré mi Adelka s pomocou môjho priateľa odstrihla. Mimochodom, keby som to nechala len na Adelke, mala by som pekné symetrické dlhé mikádo. No ale vzhľadom k tomu, že "pomáhal" môj priateľ, musela mi kaderníčka vytvoriť také skôr asymetrické mikádo, pretože mi na hlave vytvoril parádny zub.

 

A čo Adelka, ktorej tvoje vlasy pripadnú? Čas strávený s ňou musel byť určite veľmi fajn.
Úprimne to bol jeden z najsilnejších zážitkov v živote. Privítalo nás tiché zakríknuté dievčatko bez vláskov a odchádzali sme od malej dračice, ktorá neskutočne ožila. Bola to sranda, robili sme všetci blbosti a vážne sme zabudli, že je vlastne chorá. Bavilo ju stáť pred objektívom a užívala si to, že sa s ňou hrá niekto nový. Dodnes som v kontakte s jej mamičkou a dodnes sa na nás malá vypytuje a každému rozpráva o super dni v ateliéri, kde ostrihala Páju a oholila chlapcov. Aj keby vlasy nakoniec skončili v koši, som veľmi rada, že sme Adelke urobili skvelý zážitok.

 

Ak by sme sa rozhodli tiež akokoľvek prispieť NF Šanca onkoláčkům, kam sa môžeme obrátiť?

Na webe http://www.nfsanceonkolackum.cz/jak-pomoci/ nájdete všetky možnosti, ktorých je veľa. Môžete zaslať akúkoľvek sumu na transparentný účet: 2600717725/2010, ponúknuť materiálnu pomoc, zakúpiť reklamné predmety, stať sa dobrovoľníkom na akciách fondu alebo si ostrihať háro 😊

 

Pája pred ostrihaním

 

 

 

 

 

Pája "po"

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit