Kam na vianočné trhy a čo si obliecť na seba?

Advent má v dnešnej dobe už skoro každý neodmysliteľne spojený s vianočnými trhmi, na ktoré od začiatku decembra narazíme v každom väčšom meste a často aj na dedine. Ktoré trhy sa oplatí navštíviť a prečo? Poďme sa na to pozrieť.

 

Bratislava

Ani naše Slovensko nezaháľa a usporadúva nádherné vianočné trhy, ktoré určite stojí za to navštíviť. V Bratislave sa tohto roku budú konať na Hlavnom a Františkánskom námestí od 24. novembra do 27 decembra. Ochutnať tu budete môcť typické lahôdky slovenskej kuchyne, rôzne špeciality, mäsové výrobky a hriešne dobré zemiakové placky, koláče a oblátky. Zimu odoženie varené víno, punč a lahodná medovina. Natrafíte tu aj na teplé nápoje bez alkoholu, takže sa môžu zahriať aj Vaše deti. Taktiež máte možnosť zakúpiť si suveníry na pamiatku alebo nejaký pekný darček pre blízkych. Celú akciu Vám spestrí sprievodný program, hudba a koledy.

 

Praha

Hlavné mesto našich susedov sa od novembra do januára ozdobí tradičnými vianočnými trhmi. V rôznych častiach Prahy nájdete desiatky stánkov s darčekovým tovarom, krásnymi dekoráciami, porcelánom a množstvom sladkých a slaných dobrôt. Máte možnosť ochutnať trdelník, perníčky a veľké množstvo cukroviniek. Ak máte deti, určite ich zoberte so sebou. Pripravený je pre nich bohatý kultúrny program – muzikanti, spevácke súbory ale aj koncerty a predovšetkým detské dielne. Najväčšie trhy nájdete od soboty 2. decembra 2017 na Václavskom a Staromestskom námestí, kde budú trvať až do 6. januára 2018. Ako každý rok bude jedinečný vianočný šmrnc dodávať ohromný strom, ktorý bude stáť na Staromestskom námestí. Ďalšie trhy bývajú napríklad aj na Námestí Republiky, Tylovom námestí či na Námestí Mieru a na Pražskom hrade.

 

Budapešť

K najvyhľadávanejším a najkrajším vianočným trhom v Maďarsku patria tie na námestí Vörösmart. Nudiť sa tu v žiadnom prípade nebudete. Budapešť se podobne ako Viedeň stáva v adventnom období jedným veľkým mestským klziskom. Tunajšie trhy sú miestom konania pôsobivých vianočných koncertov. Tešiť sa môžete aj na veľa akcií. Určite Vás nadchnú ukážky ľudových tancov či divadla. Najmenších návštevníkov okúzli najmä kalendár na fasáde budovy Gerbeaud, ktorého jednotlivé okienka sa každý deň otvárajú za sprievodu hudby a svetelných efektov. A kedy sa to celé koná? Od 10. novembra do 31. decembra, tak na to nezabudnite!

 

A čo si vziať na seba, aby ste na trhoch nemrzla? Rozhodne zabudnite na šaty a sukne. V zime ich síce v kombinácii s teplými pančuchami nosiť určite môžete, ale na niekoľkohodinovom prechádzanie medzi vonkajšími stánkami to nie je príliš vhodný outfit, ak nechcete prechladnúť. Oblečte si radšej džínsy alebo zateplené legíny, poriadne teplý sveter alebo rolák a kabát, prípadne kvalitnú zimné bundu, ktorá neprefúkne. Pozornosť venujte aj topánkam. V značkových topánkach síce budete cool, ale odnesie to Vaše zdravie. Radšej stavte na čižmy alebo členkové topánky. Potom už len stačí nasadiť čiapku, rukavice a šál a môžete vyraziť na trhy!

Na aké trhy sa tento rok chystáte a prečo? A čo na nich najradšej nakupujete? Dajte mi vedieť do komentárov 🙂