10 MÓDNYCH HITOV, ktoré ženy ukradli mužom

My ženy milujeme rozmanitosť, a to sa samozrejme vo veľkom týka aj módy. Preto sme sa v minulosti nebáli a občas sme neváhali prevziať niečo z mužského šatníka. A to tak dokonale, že sme v niektorých prípadoch pôvodne mužskú záležitosť včlenili do nášho štýlu a dnes by nás ani nenapadlo, že kedysi ju nosili výhradne len muži. Zamerala som sa na tieto „krádeže“ a prinášam Vám súpis desiatich módnych kúskov, ktoré dnes s obľubou obliekame. Verili by ste, že na ňom nájdete aj podpätky alebo háremové nohavice?

23c9ab105b3af8400951442a4179aa421.Biela košeľa

Klasická biela košeľa ušla veľmi dlhú cestu než sa stala základom šatníka naprieč vekom, štýlom a pohlavím. Úplne prvotne vznikli biele košele v Stredoveku ako mužská spodná bielizeň. V devätnástom storočí sa stala symbolom bohatých a vplyvných mužov, ktorí mali dostatok peňazí na jej udržiavanie. Avšak v 40. rokoch ju vo svojich kultových filmoch začali nosiť holywoodské krásky ako Katharine Hepburn alebo Lauren Bacall a biela košeľa sa konečne stala aj ženskou nevyhnutnosťou. Dnes2600bc3b3c72a133d65f7637374cadb4 už si asi žiadna z nás nespomenie na dobu, kedy košele patrili výhradne mužom. A popravde sa nám na ten čas ani spomínať nechce! Podľa štylistiek by biela košeľa nemala chýbať v šatníku žiadnej ženy. Je to totiž úplne univerzálny kúsok. Ja sama na biele košele nedám dopustiť! Možno ich totiž skvele využiť k džínsam, nohaviciam aj šortkám. A zakaždým vyzerajú skvele.

2.Džínsy

Bez džínsov si vie svoj život predstaviť len máloktorá z nás. Avšak aj džínsy v svojom prvopočiatku obliekali len muži a to prevažne americkí kovboji a zlatokopovia. Ženy začali obliekať denimové nohavice až behom 2. svetovej vojny v továrňach ako pracovný odev. Ale keď ich obliekla Marylin Monroe vo filme Rieka do neznáma, odštartoval boom džínsov, ako bežnej súčasti ženského outfitu. Dnes si môžeme užívať denimové nohavice v toľkých strihoch, že je  ťažké si vybrať, a tak máme džínsov plné skrine. Skinny, bootcut, boyfriend, flared… To sú len niektoré z nich. Ktorým dávate prednosť Vy?

50ef04bd68e32ac74e972a784815d3053.Blejzre

Saká a blejzre boli na trh pôvodne uvedené ako súčasť obleku na konci 19. storočia, a to výhradne ako pánsky módny kúsok. Tým dobám je už, ale našťastie koniec a to vďaka Marlene Dietrich, ktorá nosila rada pánske obleky a celému svetu ukázala, že pánske sako, ktoré je správne strihané, môže úžasne vyzerať aj na ženách. Blejzre, ktoré sú teraz snáď dokonca obľúbenejšie u žien než u mužov, dodajú každému outfitu punc elegancie. Skvele vyzerajú v klasickej čiernej, v žiarivých farbách alebo so vzormi. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a hodia sa jak k nohaviciam, tak k sukniam.

 

80c641ca378ab79b91a743b95962a6334.Džínsové bundy

Áno, ani džínsová bunda nebola pôvodne určená pre nás. Aj tu sme si museli z pánskeho šatníka najprv vypožičať… A potom už ju nevrátiť. Vznik “džísek” je spojení s osobnosťou Leviho Strausse, ktorý stojí za vznikom džínsoviny, ako takej. Práve firma nesúca jeho meno v roku 1960 predstavila svetu oficiálne prvnú ženskú bundu z denimu. Dnes “džíska” patrí za nenahraditeľný módny ženský kúsok šatníka, ktorý sa perfektne hodí najmä pre jarnú a jesennú sezónu, ale svoje využitie si nájde aj počas  leta alebo miernejšej zimy. Sú neformálne, pohodlné a rovnako ako ďalšie kúsky z denimu patria k hitom poslednej doby.

546f1a35a740bdbc8610ebc6b64d778d5.Overaly

Kombinézy, ktoré sú predchodkyňami dnešných overalov, boli vymyslené ako pánsky pracovný odev. Netrvalo to dlho a ženy tento módny kúsok prevzali a upravili ho k svojmu obrazu. Dnes sú overaly dámam k dispozícii v mnohých rôznych vyhotoveniach a materiáloch. Skúste napríklad overal bez ramienok, s krátkymi nohavicami alebo v žiarivých farbách!

c8c1a70c4b98f4efcc9b3f295a855e866.Chinos

Tieto ľahké a mimoriadne obľúbené nohavice bývali kedysi neoddeliteľnou súčasťou britských vojenských uniforiem. Počas dvadsiateho storočia sa postupne stali aj civilnou záležitosťou mužov a neskôr súčasťou ženskej smart casual výbavy. Skvele padnúce nohavice sa dajú využiť na rôzne príležitosti a kombinovať v športovom i elegantnejšom štýle. Skvele vyzerajú so sakom, ale aj zaujímavým topom alebo klasickým tielkom. Nie, ani tento kúsok už mužom nevrátime :).

7.Mokasíny

Aj tieto komfortné a univerzálne topánky neboli navrhnuté pre ženy, ale pre mužov. Tí ich nosia od 50. rokov minulého storočia. 62dc8b747ef18b07266d599d9ebbcbf3Vtedy vznikali na Východnom pobreží Spojených štátov. Behom niekoľkých desatročí sa ich ale s láskou ujali a začlenili ich do svojich botníkov i outfitov. Mokasíny ponúkajú veľkú možnosť rôznych kombinácií, sú sofistikované a pritom tak pohodlné! Vyzerajú dobre snáď s čímkoľvek a chodiť v nich môžete celý deň bez otravných bolestí nôh.

 

 

1ddc772ac1625faba108bc3ee12468f4

34a26d56e6dc09464eb02c7470c2023d8.Veľké hodinky

Náramkové hodinky sú módnym doplnkom už takmer sto rokov! Preč sú ale tie časy, kedy dámy nosili na zápästí drobné hodinky. Dnes si pokojne navlečú aj hodinky s veľkým ciferníkom. Nie len, že lepšie vidia, koľko je hodín, ale dodajú iskru svojmu looku. Výrobcovia hodiniek nám vychádzajú ústrety, a tak si hodinky môžeme vybrať v rôznych štýloch a z rôznych materiálov. Nechýba tiež široká škála farieb a štýlov.

9.Háremové nohavice

Viete si predstaviť svojho milého v pohodlných a vzdušných háremových nohaviciach? Ja teda nie! A že bola doba, kedy boli tieto nohavice symbolom moci a bohatstva, a to najmä v niektorých zemiach na Blízkom východe. Páni ich nosili s dlhými košeľami, čo im dodávalo kráľovský vzhľad. Neskôr, ale túto módu prevzali ženy a vracať ich nechcú.

10.Podpätky

Photographer

Je tomu ťažké veriť, ale aj podpätky boli pôvodne vymyslené pre mužov. Vznikli v 16. storočí pre perzských vojakov, aby sa im pohodlnejšie jazdilo na koni a mohli podpätky zaklesnúť do strmeňov. Neskôr sa stali vysoké topánky symbolom aristokracie. V polovici 17. Storočí, ale začali ženy topánky s podpätkami zaujímať a to im vydržalo dodnes.